::مکانها ماهیگیری در ایران»» دریاچه ها و تالابها:

:: تالاب کیاکلایه (Kia Kelayeh wetland):

تالاب کیاکلایه:

تالاب کیاکلایه یکی از غنی‌ترین تالابهای گیلان از لحاظ تنوع گونه‌های حیاتی است.

این تالاب به اقدامات شهرداری و بی‌توجهی اداره منابع طبیعی رو به نابودی است. شهرداری لنگرود در حال ساخت بلواری بر روی این تالاب است که در اینصورت شاهد نابودی کامل این تالاب تا چند سال آینده خواهیم بود.

این تالاب بزرگ که زمانی محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر بود و الان قسمت اعظم آن با اقدامات زیر به وسیله شهرداری نابود شده:

۱-ریختن زباله‌های شهری و بیمارستانی (که با تلاش برنامه تلویزیونی «آنسوی خبرها» جلوی این کار گرفته شد.)

۲-ایجاد کمربندی جدید در بخشی از تالاب.

۳-ساخت پروژه بوستان بازار لنگرود که محوطه وسیعی از تالاب به خاطر آن نابود شده.

۴-ایجاد پیست موتور سواری و ایجاد آلودگی صوتی در تالاب و ایجاد مزاحمت برای پرندگان.

»» واگذاری:

داستان آب رفتن تالاب کیاکلایه از زمانی شروع شد که در سال ۶۴ رییس وقت سازمان منابع طبیعی این تالاب را به دلیل قرار گرفتن در محدوده شهری به سازمان مسکن و شهرسازی واگذار کرد و این سرآغازی برای واگذاری بخش‌های مختلف تالاب بود.

حالا به جای ۲۰۰ هکتار از این تالاب، ساختمان‌های بیمارستان و مسکن مهر سبز شده و علاوه بر این، ۲۰ هکتار دیگر نیز به کارکنان منابع طبیعی سراسر کشور واگذار شده است. همچنین بخش وسیعی از تالاب هم محل دپوی موقت زباله‌های شهر لنگرود است.

البته در این میان نباید سهم ۱۵۰ هکتاری شرکت درفک درخشان شمال (به مدیریت مه آفرید خسروی) را فراموش کرد.

ماجرا از این قرار است که ۱۵۰ هکتار باقیمانده تالاب کیاکلایه طی قراردادی به این شرکت واگذار شد تا طی ۵ سال با هدف توسعه گردشگری، مجتمع چند منظوره گردشگری احداث شود. با مطرح شدن اختلاس ۳هزار میلیاردی و بررسی پرونده متهم ردیف اول این فساد مالی، مه آفرید خسروی محکوم به اعدام و کار شرکت درفک شمال نیز متوقف شد. و در این میان وضعیت ۱۵۰ هکتار از تالاب کیاکلایه در بلاتکلیفی باقی ماند.

 

منابع: خبرگزاری مهر | ویکی پدیا
تصاویر:
بازنویسی: angling.ir

 

آلماگل آلماگل آلماگل
آلماگل    
دانلود کتابهای ماهیگیری ورزشی
 

کلیه حقوق این وبسایت محفوظ است. این وبسایت ثبت قانونی شده و برداشت از مطالب آن برای سایتهای تجاری ممنوع است. سایتهای غیر تجاری با ذکر منبع مجاز به استفاده از مطالب هستند.
طراحی و اجرا: مهدی محجوب