::مکانها ماهیگیری در ایران»» دریاچه ها و تالابها:

:: تالاب قوریگل(gavkhooni wetland):

=============================================================================================

تالاب قوری گل: قوری‌گل (به معنی تالاب خشک) در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز و در ۱۵ کیلومتری غرب شهر بستان‌آباد درمجاورت روستای یوسف آباد قرار گرفته‌است . منابع تأمین‌کنندهٔ آب این تالاب از آب‌های جاری ناشی از برف و باران و تعدادی چشمه‌های زیرزمینی است که در کف آن جریان دارند. با توجه به اهمیت زیست محیطی دریاچه قوریگل، این تالاب جزء تالابهای بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر می‌باشد. همچنین این تالاب به خاطر پذیرا بودن فصلی شماری از پرندگان حمایت شده مهاجر، حائز اهمیت ملی و بین‌المللی است. هم اکنون برنامه های حمایتی از این تالاب شامل حفاظت از منابع آب دریاچه و نیز ایجاد منطقه شکار ممنوع برای حفظ گونه های جانوری اطراف دریاچه می باشد.

»» موقعیت و پیشینه:

تالاب قوریگل با وسعت ۲۰۰ هکتار در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی تبریز قرار دارد و بین ۴۴/۴۶ تا ۴۲/۴۶ طول شرقی و ۵۵/۳۷ عرض شمالی قرار دارد.در سال ۱۳۵۴ به عنوان تالاب بین‌المللی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و در سال ۱۳۷۳ جزء مناطق شکار ممنوع مدیریت می‌شود. یکی از ویژگی های کم نظیر این تالاب در مقایسه با سایر دریاچه های منطقه این تالاب آب شیرین بودن آن می باشد.

این تالاب از دیدگاه جهانگردی و سیاحتی نیز از جاذبه‌های مهم استان آذربایجان شرقی است و به علت داشتن شرایطی چون وجود چشم انداز مناسب تنوع پرندگان آبزی و دسترسی به مراکز شهری و وجود علاقه عمومی به تفرج و گذراندن اوقات فراغت در طبیعت آن از قابلیتهای ویژه‌ای برخوردار بوده و به علت قرار گرفتن در جاده ترانزیتی تهران- تبریز مسافران زیادی را پذیرا می‌باشد. از کمپ گردشگری مجاور گوری گل برای برگزاری اردو های تابستانی دانش آموزی استفاده می شود.

»» حیات وحش قوریگل:

در دهه‌های قبل این مناطق محل عبور و زیستگاه قوچ و میشهای ارمنی بوده که به قوچ و میشهای منطقه سهند در ارتباط بودند ولی به علت توسعه شهری و ایجاد صنایع در مسیر این ارتباط قطع شده‌است. از حیات وحش این منطقه می‌توان به پستاندارانی چون جربیل ایرانی و موش کشتزار و موش مغان و گرگ و روباه و سمور سنگی اشاره نمود . حدود ۹۲ گونه پرنده نیز در این تالاب شناسایی شده که می‌توان به اردک سرسفید و اردک مرمری و اردک بلوطی اشاره نمود این گونه‌ها طبق تقسیم بندی Iucn در کلاس در حال تهدید طبقه بندی شده‌اند. از خزندگان تالاب می‌توان به مارمولکهای تالاب قوریگل و مارها و گرزه مار و مار پلنگی و کور مار و مار چلیپر اشاره کرد. دوزیستان تالاب شامل Pelobates syriacus و قورباغه Bufo viridis و قورباغه Hyla savignyi و قورباغه rana ridibunda و قورباغه Rana camerani اشاره نمود و ماهی تالاب و ماهی کپور معمولی یا Cyprinus carpio می‌باشد.

این منطقه به مرکزیت اداره حفاظت محیط زیست بستان آباد و توسط پست غیر چارتی حفاظتی تالاب بین‌المللی قوریگل به عنوان منطقه شکار ممنوع مدیریت می‌شود.

تالاب قوري گلجزوتالاب هاي بين المللي ثبت شده دركنوانسيون رامسرمي باشد كه براي شماري ازپرندگان مهاجرآبزي وحمايت شده ازنظرزيستگاهي حايزاهميت ملي وبين المللي است. تالاب قوري گل سه دهه قبل به عنوان تالاب بين المللي دركنوانسيون رامسربه ثبت رسيده ودرسال 73به عنوان منطقه شكارممنوع تصويب شده است. تالاب بين المللي قوري گل دردهه هاي قبل محل عبوروزيستگاه قوچ وميش ارمني به عنوان يكي ازگونه هاي نادربوده ولي به دليل توسعه شهري وايجاد صنايع، اين ويژگي ازدست رفته است. ازحيات وحش تالاب قوري گل درزمان حاضرمي توان به پستانداراني چون “جربيل ايراني” ، موش كشتزار، موش مغان، گرگ، روباه وسمورسنگي اشاره كرد. حدود 92گونه پرنده نيزدرتالاب بين المللي قوري گل شناسايي شده كه مي توان ازاردك سرسفيد، اردك مرمري، اردك بلوطي به عنوان برخي ازآنها ياد كرد كه دررديف گونه هاي جانوري درحال تهديد به انقراض تلقي مي شوند. همچنين بيش از280گونه گياهي درتالاب بين المللي قوري گل تشخيص داده شده كه 89درصد آن درحوزه تالاب روييده وبقيه را گياهان آبزي ونيمه آبزي تالاب وحوزه بلافصل آن تشكيل مي دهند.

منابع: ویکی پدیا | سایت کویرها و بیابانهای ایران | FISHBASE.IR
تصاویر: -
بازنویسی: angling.ir

 

آلماگل آلماگل آلماگل
آلماگل    
دانلود کتابهای ماهیگیری ورزشی
 

کلیه حقوق این وبسایت محفوظ است. این وبسایت ثبت قانونی شده و برداشت از مطالب آن برای سایتهای تجاری ممنوع است. سایتهای غیر تجاری با ذکر منبع مجاز به استفاده از مطالب هستند.
طراحی و اجرا: مهدی محجوب