::مکانها ماهیگیری در ایران»» دریاچه ها و تالابها:

:: تالاب گندمان (gandoman wetland):

=============================================================================================

تالاب گندمان: تالاب گندمان تالابی است در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن. وسعت این تالاب که در جنوب غربی گندمان واقع شده، ۹۸۰ هکتار است و ارتفاع آن از سطح آب ۲۲۱۹ متر است. منابع تامین کننده آب تالاب علاوه بر باران و برف، چشمه‌ها (چشمه‌های حاشیه تالاب چون گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد) و رودخانه آقبلاغ است.

:: پوشش گیاهی تالاب را عمدتاً گونه‌های حاشیه‌ای و نم پسند تشکیل می‌دهد که از آن جمله می‌توان به درختان بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش اشاره کرد.

::پرندگانی چون لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم هم در تالاب گندمان دیده می‌شوند.

::ماهی‌های تالاب نیز شامل ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه دار و سیاه ماهی است. از امکانات ویژه تفریحی و ورزشی اطراف تالاب، پرورش و نگهداری اسب و همچنین سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب است. سنت پرورش اسب از زمانهای بسیار دور در این منطقه بختیاری معمول بوده و نژاد ویژه‌ای به وجود آورده‌است که آمیزه‌ای از نژاد بومی و عربی است.

::تالاب گندمانكه در دفتر بين المللي تحقيقات پرندگان آبزي «لندن _ 1952» ثبت شده با خطراتي چون برداشت بيش از حد آب، آلودگي ناشي از پساب هاي زمين كشاورزي، برداشت پيت براي استفاده در صنايع كشت قارچ، آتش سوزي هايي كه توسط دامداران و يا شكارچيان به وجود مي آيد و برداشت بيش از حد ني و چراي بيش از حد دام رو به رو است.

::گردشگران علاقه مند مي توانند از طريق جاده آسفالته گندمان _ حسين آباد و جاده خالي گندمان‌ _ اشكفت زليخا و همچنين جاده حسين آباد در شرق تالاب كه پس از دور زدن تالاب در ضلع جنوبي به روستا سفيدآباد منتهي مي شود، به تالاب زيباي گندمان سفر كنند

::آتش سوزی ها: در سالهای اخیر، آتش سوزیهای عمدتا عمدی چهره این تالاب را رو به ویرانی نهاده و منجر به نابودی بخش قابل توجهی از جانداران این منطقه شده است.گندمان از جمله تالاب‌هاي مرتفع ايران است و به‌دليل واقع شدن در ارتفاعات، از آلاينده‌هايي كه بسياري از تالاب‌ها را به ورطه نابودي كشانده در امان مانده است. اما آتش سوزي اخير در اين تالاب، سبب شد تا پرندگان مهاجر يكي از پناهگاه‌هاي زمستان‌گذراني خود را از دست بدهند.نيزارهاي اطراف تالاب و علوفه اطراف آن منبعي براي تغذيه پرندگان مقيم و تخم‌گذار است و از آنجايي كه اين نيزارها در زمستان پناهگاه پرندگان مهاجر است بديهي است كه آتش‌سوزي سبب مي‌شود پرندگان، محلي براي زمستان گذراني خود در اين منطقه نداشته باشند.

منابع:خبرگزاری میراث فرهنگی | همشهری آنلاین | خبرگزاری سبزپرس
تصاویر:آریو ملکی | ایرنا | anobanini | دکتر نادر چقاجردی
بازنویسی: angling.ir

تالاب گندمان تالاب گندمان
تالاب گندمان    

 

 

 

دانلود کتابهای ماهیگیری ورزشی
 

کلیه حقوق این وبسایت محفوظ است. این وبسایت ثبت قانونی شده و برداشت از مطالب آن برای سایتهای تجاری ممنوع است. سایتهای غیر تجاری با ذکر منبع مجاز به استفاده از مطالب هستند.
طراحی و اجرا: مهدی محجوب