::مکانها ماهیگیری در ایران»» دریاچه ها و تالابها:

:: دریاچه گهر (Gahar Lake):

=============================================================================================

دریاچه گهر ( نگین اشتر انكوه ): دریاچه گهر از زیباترین دریاچه های كوهستانی إیران است كه در 121 كیلو متری شرق استان لرستان به مركزیت خرم آباد ودر 35 كیلومتری جنوب شرقی شهر درود واقع گردیده است این دریاچه همچون نگینی در مركز منطقه حفاظت شده اشتر انكوه با مختصات جغرافیایی N33.31297 E49.27633 : 49 درجه و 16 دقیقه تا 9 درجه و 17 دقیقه طول شرقی و تا 33 درجه و 18 دقیقه عرض شمالی در ارنفاع 2350 متری از سطح در یای آزاد قرار گرفته است و شامل 2 بخش بنام های گهر بزرگ ( كله گهر ) و گهر كوچك ( كره گهر ) میباشد .اگر از الیگودرز به سمت گهر بروید ابتدا گهر کوچک را می بینیدسپس به گهر بزرگ در مرز شهرستان دورود می رسید ولی اگر از دورود یا ازنا حرکت کنید پس از کمی پیاده روی به سمت کیگوران الیگودرز به دریاچه گهر کوچک می رسید میزان بارش سالانه در منطقه حدود ۹۳۱ میلی متر است كه بیشتر بصورت بارش برف می‌باشد در سال‌های پر برف سطح دریاچه یخ بسته و مناظر زیبا و بدیعی را برای علاقه مندان به طبیعت و گردشگران بوجود می‌آورد.

مشخصات زمین شناختی و هیدرولوژیک: گهر به احتمال زیاد در اثر وقوع زمین لرزه‌ای بزرگ به وجود آمده‌است. این دریاچه بر روی گسل اصلی امروزی زاگرس قرار دارد. بنابراین احتمالاً در اثر جنبش گسل دورود و رویداد یک زمین لغزش- سنگ ریزش تشکیل شده‌است. ساحل آن به جز قسمت مدخل دریاچه (ضلع غربی) و قسمت مقابل‌اش (ضلع شرقی) که ساحلی ماسه‌ای دارد و برای شنا مناسب است در سایر نقاط دارای ساحلی صخره‌ای است که برای شنا مناسب نیست. در قسمت پایین دریاچه، جنگلی انبوه وجود دارد که در شرف نابودی است. در قسمت بالای آن نیز جنگلی انبوه وجود دارد که این جنگل هم در معرض خطر نابودی است. از قسمت بالا، جوی آبی به دریاچه می‌ریزد که ادامه آن به دریاچه‌ای دیگر منتهی می‌شود. با حدود ۴۰ دقیقه پیاده روی می‌شود به این دریاچه (گهر دوم یا گهر پایین) رسید. عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت می‌شود به خوبی دید. جریان ورودی آب دریاچه ۱۰ فوت مكعب بر ثانیه و جریان خروجی آن حدود ۲۰ فوت مكعب بر ثانیه می‌باشد.علت افزایش حجم آب خروجی دریاچه وجود چشمه‌های در قسمت تحتانی آن است.آب اصلی تامین كننده در یاچه از طریق رودخانه ورودی آن یعنی رودخانه تاپله است كه دارای آبی بسیار خنک ورنگی شفاف و بلورین با بستری مملو از سنگ ریزه یا قلوه سنگ است كه بدون افت و با كمی شتاب وارد دریاچه كوچك می‌شود و پس از طی مسافتی كوتاه وارد دریاچه گهر می‌شود.

وسعت : دریاچه گهر بزرگ حدود 100 هكتار و عمق دریاچه بین 4 تا 28 متر و عرض آن بین 400 تا 800 متر و طول آن 1500 متر میباشد میزان بارش سالانه در منطقه حدود 931 میلی متر است كه بیشتر بصورت بارش برف میباشد در سالهای پر برف سطح دریاچه یخ بسته و مناظر زیبا و بدیعی را برای علاقه مندان به طبیعت و گردشگران بوجود می آورد موقعیت دریاچه گهر محصور شده در بین رشته كوههای اشترانكوه كه از سمت شمال به قله ازنا در- كول شاكول-دره دایی – قله سن بران –از شمال غرب به كوه گزر سون و پریز كوه بزرگ از شمال شرق به پریز كوه كوچك – از جنوب شرق به كوه تخت كالا و در ارتفاعات دره دزد ون از جنوب به ارتفاعات اسینه ودر جنوب غربی به كوه گولك واز شرق به قله همایون و مالره محدود میشود . بسیاری از كوهنوردان در تمامی فصول سال به قلل مرتفع این كوهها : از جمله قله های متنوع اشترانكوه –كولورید- كوله لایو- گل گل –سن بران – پل پازن پیر – تخت شاه – فیال سون – میرزایی- كوله جنون – همایون - صعود میكنند.

پوشش گیاهی : بلوط –بید- بادام -پسته وحشی -گلابی وحشی- چنار –نارون- بلوط مازو -و دار گردو- انجیر- زبان گنجشك- سیب- زالزالك- ارژن- كنار كهور- انار- گز- و مو ی وحشی میباشد مراتع مرغوب شامل خانواده غلات و بقولات و چتریان و لاله های واژگون- گل شقایق -زنبق - و لاله وحشی تاج خروسی و اختر میباشند ومحصولاتی كه از این مراتع بدست میایند عبارتند از موسیر –گز انگبین- كتیرا - و نی جلبك -آویشن علف گاو زبان-

حیات وحش : منطقه حفاظت شده اشترانكوه با حیات وحش متنوع شامل حیواناتی است از قبیل – بز قوچ - آهو – كل – پلنگ – گرگ – گراز – خرس قهوه ای – كفتار – روباه - شغال - خرگوش و انواع پرندگان مانند عقاب - كبك – شاهین- تیهو – ودیگر پرندگان بومی هستنند . مار ماهی- لاك پشت- قوربا غه – ماهی قزل الای رنگین كمان و ماهی خال قرمز- در این دریاچه زیست میكنند جاذبه های دریاچه : واقع شدن دریاچه در ارتفاع 2350 متری از سطح دریای آزاد محصور بودن آن در میان كوهساران اشترانكوه رویش متنوع گلها و گیاهان دارویی – كوهنوردی - ماهی گیری با قلاب- شنا - قایق رانی دیدن حیات وحشی - راه پیمایی در كنار دریاچه از جمله جذابیت هایی است و خاطرات خوشی را برای هر باز دید كننده ای بیا دگار خواهد گذاشت . بهترین زمان بازدید از دریاچه از اواخر بهار و اواسط تابستان است . در كنار دریاچه گهر امكاناتی چون سرویس بهداشتی و پاسگاه نیروی انتظامی و پاسگاه محیط زیست كمپ موقت تابستانی هلال احمر با 30 چادر برفراخته و اجاره دادن چادر ها وپتو ها به گردشگران مستقر میباشند . قسمتی از حاشیه دریاچه دارای سیستم روشنایی از طریق باطری های خورشیدی بوده وآب شرب نیز توسط لوله از چشمه كشیده شده است

راه های دسترسی به دریاچه : از مسیر درود بطرف روستای كوچك درب آ ستانه ( امامزاده پیر والی ) و سپس چشمه خیه ( خرم ) است . از شهر درود تا چشمه خیه حدود 17 كیلومتر جاده آسفالته است واز چشمه خیه تا دریاچه گهر 18 كیلو متر مسافت مالرو است كسانی هم كه مایل باشند میتوانند باچهار پایانی مثل قاطر و الاغ نیز كه توسط افراد بومی جهت حمل بار ویا سواری كرایه میدهند به دریاچه بروند. بیشترین جاذبه های دریاچه حضور گله های 30 الی 40 نفری گراز های وحشی در ساعات 11 شب به بعد است كه از كنار رودخانه به محدوده دریاچه می ایند و از كنار و لابلای چادر های برافراخته گردشگران جهت رفع گرسنگی و خوردن مواد غذایی بجا مانده تا صبح رفت و آمد میكنند و می توان از داخل چادر و یا بالا رفتن از درختان به تماشای این گرازها پرداخت و لذت برد و به جهت احتیاط و حمله ور شدن گراز ها زیاد نباید به انها نزدیك شد و اگر هم نان ا ضافی به همراه داشته باشی میتوانی برایشان بریزی تا بخورند .کوهنوردانی که به قله‌های اشترانکوه صعود می‌کنند معمولاً برای رسیدن به گهر از مسیر روستای طیان حرکت می‌کنند.
برای رفتن از مسیر طیان می‌توان از راه‌آهن تهران-خرمشهر استفاده کرد و در ایستگاه دربند بعد از ایستگاه ازنا از قطار پیاده شد.از شهر دورود تا چشمه خیه حدود ۱۷ كیلومتر جاده آسفالت است واز چشمه خیه تا دریاچه گهر ۱۸ كیلومتر مسافت مالرو است. كسانی هم كه مایل باشند می‌توانند باچهارپاهای مثل قاطر و الاغ نیز كه توسط افراد بومی جهت حمل بار و یا سواری كرایه می‌دهند، به دریاچه بروند.تیر و مرداد بهترین زمان سفر به این دریاچه‌است. با توجه به گستردگی منطقه و دیدنی‌های بی‌شمار آن برنامه سفر باید دست کم سه روزه باشد. یکی از دره‌های بسیار زیبا اطراف دریاچه گهر به دره نی‌گاه معروف است که پوشیده از شقایق‌های رنگی و لاله واژگون است.

نقاط ضعف : ازمحل پاركینگ اتومبیل تا در یاچه حدود 18 كیلومتر و به فاصله 4 الی 4.5 ساعت در میان كوه ها و دره ها باید پیاده روی نمود ودر این مدت هیچ گونه ارتباط تلفنی ویا دسترسی به امكاناتی مثل جانپناه وسیله نقلیه امكان پذیر نمیباشد در طول مسیر هیچگونه امكانات رفاهی بهداشتی و یا جان پناه جهت محفوظ ماندن از حوادث طبیعی ( سرما گرما و برف و باران ) ویا انسانی وجود ندارد همچنین خطرحمله مسلحانه افرادی كه بصورت راهزن در بعضی گردنه های منطقه مثل گردنه خدا قوت وجود دارد كه شاهد این قضیه بوده ایم كه طلا جات و وسایلهایی مثل موبایل و دوربین فیلم برداری و عكاسی و پول های 2 گروهی كه بصورت خانوادگی راهی دریاچه بودند را گرفتند و برویشان اسلحه كشیدند و متاسفانه این عمل باعث میشود كه ضربه بزرگی به صنعت گردشگری و توریسم وارد كند در صورتی كه دریاچه گهردارای شهرتی نه تنها در ایران بلكه در سطح جهانگردی هم در حال مطرح شدن هست لازم به یاد آوری میباشد كه مردم آن مناطق اكثریت دارای اسحله جنگی(كلاشینكف ) با مجوز و چه بدون مجوز هستند و مسولین باید امنیت منطقه را برای گردشگرا ن امن نمایند. - بعلت عدم پوشش حفاظتی پا سگاه نیروی انتظامی مستقر در كنار دریاچه و نبودن امكانات در نیروی انتظامی مثل وسیلیه نقلیه مناسب جهت تعقیب نمودن راهزنان در واقع نیروی انتظامی مستقر در آن بیشتر جنبه نمادی دارد ودر عمل هیچ گونه كار آیی ندارد و حضور آنان مثل بقیه گردشگرانی هست كه در محوطه دریاچه بسر میبرند و از آب وهوای دریاچه لذت میبرند . حال برای كارآیی و بهینه سازی اینكار میتوان از این طرح پیشنهاد ی استفاده نمود . بعنوان مثال : از هر گردشگری عبوری ، از منطقه ‏، پاسگاه محیط بانی،كه در مبدا وجود دارد میتواند ورودیه ای گرفت وجهت امنیت گردشگرا ن هزینه كرد موتوری خریداری و از آن جهت گشت نیروهای انتظامی و پوشش دادن مسیر طولاتی جاده استفاده نمایند - هیچگونه كار فرهنگی در طول مسیر ویا در كنار دریاچه انجام نشده است جادارد در طول مسیر تابلو هایی به این مظمون(از ریختن زباله در طوال مسیر خودداری نمایید و یا حداقل زباله های خود را در زیر خاك دفن نمایید ). ویا حدا قل در طول مسیرهر 1 كیلومتر یك زباله دان نصب نمایند تا رهگذران مجبور به ریختن زباله هاب خود در مسیر راه نباشند و محیط زیست را آلوده نكنند . ویا تابلو هایی به این مضمون میتوان در كنار دریاچه نصب نمود : (جهت آرامش خود ودیگر گردشگران و آرامش حیات وحش از إیجاد سر صدا جدا خود داری نمایید ) هیچگونه امكانات و كمكهای اولیه در محدوده دریاچه وجود ندا رد چنانچه كسی دچار آسیب یا بیماری گردد باید ساعت ها آنهم با پای پیاده این مسیر را بناچار طی كند .

خصوصیات مردمان لرستان: مردمانی خونگرم زحمت كش و سخت كوش و غیور ی میباشند ولی متاسفانه در فقر بسر میبرند در صورتی كه بهترین جاذبه های طبیعی وگردشگری و مناطق باستانی در این منطقه قراردارد و میتوان از طریق گردشگران و ، جذب توریسم اقتصاد این منطقه را رونق بخشید.

ماهیگیری در گهر: از دریاچه گهر بزرگ تا دریاچه گهر بالا، پیاده و باقدمهای تند، یک ساعت راه است. درياچه گهر بالا شرايط خاصي دارد. به علت ريزشهاي كوه و بهمن و همچنين حمل رسوبات توسط سيلاب به داخل درياچه، حالت يكپارچه درياچه از دست رفته و در حال حاضر درياچه گهر بالا به صورت حوضچه هاي مجزا با عمق متوسط كمتر از يك متر كه توسط جويبارهايي به هم متصل هستند در‌آمده است. وجود انبوهي از درختان بيد و ني در اطراف و داخل حوضچه‌ها همچنين رشد خزه و گياهان آبزي فراوان به علت عمق كم و سكون نسبي آب به گونه‌اي است كه محل مناسب جهت انداختن قلاب بسيار كم بوده و محيط بسيار مناسبي جهت رشد و زندگي ماهيان ايجاد نموده و عليرغم مشاهده ماهي در آن، به علت عدم امكان پرتاب مناسب قلاب، شانس ماهيگيري بسيار كم ميباشد.
مشکل اصلی در ماهیگیری در گهر بالا، وجود شاخ و برگ فراوان درختان و نی های کنار و درون آب است که ماهیگیر را مجبور به انجام مانورهای خاص با استفاده از واکنشهای ماهی جهت تغییر مسیر آن در آب و ممانعت از گیرکردن قلاب و ماهی به شاخه ها می نماید. بنابر تجربیات برخی از دوستان ماهیگیر از جمله دکتر نادرچفاجردی، ماهیگیری با طعمه های پشه مصنوعی زردرنگ زنبوری شکل روی قلاب سایز هشت، لارو قرمز رنگ و نیز لانسه کشی روشهای مناسبتر گرفتن ماهیان قزل آلا در دریاچه گهر است.

منابع: ویکی پدیا | anobanini.ir| IranDeserts.ir |gahar.com| Fishbase.ir |خبرگزاری فارس | وبلاگ دواساز
تصاویر:آریو ملکی | ایرنا | anobanini | دکتر نادر چقاجردی
بازنویسی: angling.ir

دریاچه گهر دریاچه گهر دریاچه گهر
دریاچه گهر دریاچه گهر دریاچه گهر
دریاچه گهر    
دانلود کتابهای ماهیگیری ورزشی
 

کلیه حقوق این وبسایت محفوظ است. این وبسایت ثبت قانونی شده و برداشت از مطالب آن برای سایتهای تجاری ممنوع است. سایتهای غیر تجاری با ذکر منبع مجاز به استفاده از مطالب هستند.
طراحی و اجرا: مهدی محجوب